Hedvábná nebo syntetická stezka?

Na našem facebookovém profilu jsme zaznamenali kontroverzní ohlasy k použití syntetického hedvábí (polyesteru) při výrobě kravat, askotů či dokonce látkových motýlků. Sami nabízíme zatím jenom variantu "umělou" a máme své důvody, proč se držíme právě té. Chtěli bychom se zaměřit na výhody i trable, které jednotlivé materiály přinášejí a objasnit, proč mají oba stále své místo v oděvním průmyslu.

Výhody polyesteru 

Kravata

Pravé hedvábí již po tisíciletí figuruje v mezinárodním obchodě a v mělo též vliv na tvorbu obchodních uzlů a společností. Je to luxusní látka, která se vyznačuje typickým tlumeným leskem, vysokou pevností, prodyšností a příjemností dotyku na holém těle. Nenechte se ale mýlit, protože právě na hedvábí mohou vznikat alergie, jelikož se jedná o přírodní materiál (obsahuje tudíž přírodní proteiny, co by alergeny). Tento dávný znak luxusu je také extrémně náročný na údržbu, snadno se mačká, špiní a lehce se propotí. Problematické je čištění, žehlení a při uložení do skříně je potřeba bránit ho proti molům.

Opačnými vlastnostmi pak disponuje polyester (tedy ta forma, která svými technologickými postupy při výrobě připomíná hedvábí). K jeho výhodám patří následující:

  • nemačká se,
  • rychle prosychá,
  • nepodléhá molům,
  • snadno se čistí.

Nevýhody polyesteru 

A samozřejmě má i svá negativa, neboť polyester může při častém čištění či praní žmolkovatět a není tak prodyšný. Nicméně domníváme se, že v případě kravat, které stejně nenosíte na holém těle, ale v límci Vaší košile, se nejedná o zásadní problém. Askoty se již do kontaktu s kůží dostanou, ale opět na velmi malé ploše.

V současnosti je drtivá většina kravat na trhu z polyesteru. Někteří prodejci uvádějí, že jsou jejich produkty vyrobeny z kvalitního nemačkavého materiálu. Nemůže to tedy být nic jiného než polyester. 

Závěrem bychom tedy rozhodně nedoporučili syntetické hedvábí například při výrobě spodního prádla, ale pokud jde o módní doplňky, tak za něj s klidem dáváme pomyslnou ruku do ohně. Podobnou analogii bychom mohli najít i v automobilovém průmyslu, kde se u luxusních modelů aut německých značek v ceně několika milionů již dávno při výrobě předních masek nepoužívá chromovaná ocel ale pouze její umělohmotná náhražka. Zkrátka výhody převažují nad tradicí.

Váš tým Lev Salónů. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení